Najświętsze Serce Pana Jezusa

Opublikowano: niedziela, 19 grudzień 2010

 

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteÅ›cie, a Ja was pokrzepiÄ™." 

(Mt 11, 28)

  

 

 

 

 

ÅšwiÄ™te życie Jezusa na ziemi ukazaÅ‚o ludzkoÅ›ci najpiÄ™kniejsze cechy Jego Boskiego Serca. "PrzeszedÅ‚ przez ziemiÄ™ czyniÄ…c dobrze" - pochylaÅ‚ siÄ™ nad każdym smutnym, chorym, strapionym, potrzebujÄ…cym. Nie wahaÅ‚ siÄ™ stanąć w obronie najmniejszych, przebaczaÅ‚ grzesznikom, wszystkich bezgranicznie kochaÅ‚. Ta miÅ‚ość wÅ‚aÅ›nie zaprowadziÅ‚a Go na Krzyż, na którym w caÅ‚ej peÅ‚ni odsÅ‚oniÅ‚ przed nami swoje peÅ‚ne miÅ‚oÅ›ci Serce. PozwoliÅ‚, by wÅ‚ócznia żoÅ‚nierza przebiÅ‚a je uwalniajÄ…c z niego obfite strumienie krwi i wody. Oto najbardziej żywy obraz jaki na kartach Ewangelii opisuje Å›wiadek bardzo krwawych, a jednoczeÅ›nie ostatnich chwil ziemskiego życia naszego Zbawiciela. Bóg wielu wybranym duszom ukazywaÅ‚ tajemnice Swojego Boskiego Serca. Szczególnej Å‚aski doÅ›wiadczyÅ‚a mÅ‚oda zakonnica - Å›w. MaÅ‚gorzata Maria Alacoque.  Pan Jezus wybraÅ‚ wÅ‚aÅ›nie jÄ…, by poprzez objawienia przedstawić jej Swoje Serce tak bardzo kochajÄ…ce ludzi i spragnione miÅ‚oÅ›ci. 

 

DziÄ™ki wrażliwoÅ›ci duszy i głębokiemu zapatrzeniu w Zbawiciela - MaÅ‚gorzata okazaÅ‚a siÄ™ najwÅ‚aÅ›ciwszÄ… osobÄ…, do której Bóg pospieszyÅ‚ ze swoim OrÄ™dziem MiÅ‚oÅ›ci. To jej pozwoliÅ‚ oglÄ…dać Swoje Serce i mieć udziaÅ‚ w Jego radoÅ›ciach, jak i ogromnych cierpieniach. MaÅ‚gorzata byÅ‚a siostrÄ… za Zgromadzenia Sióstr Wizytek i tam z niesamowitÄ… pieczoÅ‚owitoÅ›ciÄ… pracowaÅ‚a nad uÅ›wiÄ™caniem wÅ‚asnej duszy, poprzez bardzo gorliwe życie zakonne. Dobrze znamy treść objawieÅ„, które szczegóÅ‚owo opisaÅ‚a w swoim pamiÄ™tniku. Pan Jezus prosiÅ‚ MaÅ‚gorzatÄ™, aby przyczyniÅ‚a siÄ™ do ustanowienia liturgicznego Å›wiÄ™ta ku czci Jego Serca, w celu przebÅ‚agania za oziÄ™bÅ‚ość ludzkÄ… i zniewagi wyrzÄ…dzone Mu w Sakramencie MiÅ‚oÅ›ci. Mimo licznych trudnoÅ›ci, oporu i sprzeciwu z wielu stron, nie wahaÅ‚a siÄ™ trwać przy realizacji Bożych pragnieÅ„ mimo, iż po ludzku wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że nigdy nie zdoÅ‚a zaszczepić miÅ‚oÅ›ci do tego nabożeÅ„stwa, tym bardziej, że zza klauzury jeszcze bardziej wydawaÅ‚o siÄ™ to niemożliwe. Tymczasem Jezus sam kierowaÅ‚ tym dzieÅ‚em i troszczyÅ‚ siÄ™ o nie bardzo. Dlatego doprowadziÅ‚ je do koÅ„ca, mówiÄ…c do MaÅ‚gorzaty: 

 

"Moje Boskie Serce pÅ‚onie tak silnÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… ku ludziom, że nie może dÅ‚użej utrzymać tych pÅ‚omieni, zamkniÄ™tych w moim Å‚onie. Ono pragnie je rozlewać za twoim poÅ›rednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi skarbami. To nabożeÅ„stwo jest ostatnim wysiÅ‚kiem miÅ‚oÅ›ci i bÄ™dzie dla ludzi jedynym ratunkiem w tych ostatnich czasach". 

 

"ModliÅ‚am siÄ™ przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem", wspomina Å›w. MaÅ‚gorzata Maria i "ukazaÅ‚ mi siÄ™ Pan Jezus jaÅ›niejÄ…cy chwałą, ze stygmatami piÄ™ciu ran, bÅ‚yszczÄ…cymi jak sÅ‚oÅ„ce. Z Jego Å›wiÄ™tej postaci biÅ‚y promienie, a z piersi pÅ‚omienie jakby z ogniska gorejÄ…cego. Pan Jezus rozwarÅ‚ swojÄ… pierÅ› i ukazaÅ‚ swe miÅ‚ujÄ…ce i najbardziej uwielbienia godne Serce, które byÅ‚o źródÅ‚em tych promieni.

Wtedy Jezus powiedziaÅ‚: 

 

"Oto Serce, które tak bardzo umiÅ‚owaÅ‚o ludzi, a w zamian za to otrzymuje wzgardÄ™ i zapomnienie. Ty przynajmniej staraj siÄ™ mi zadośćuczynić, o ile to bÄ™dzie w twojej mocy, za ich niewdziÄ™czność". 

 

MaÅ‚gorzata czuÅ‚a głęboki żal i smutek Jezusa wypowiadajÄ…cego te sÅ‚owa. StaraÅ‚a siÄ™ z heroicznÄ… gorliwoÅ›ciÄ… wypeÅ‚niać to, o co w dalszej części objawienia prosiÅ‚ Pan: 

 

"Żądam, osobnego Å›wiÄ™ta na uczczenie mojego Serca i wynagrodzenie mi przez KomuniÄ™ Å›w. za zniewagi, jakich doznajÄ™. W zamian za to obiecujÄ™, że Serce moje wyleje hojne Å‚aski na tych wszystkich, którzy w ten sposób Sercu memu oddadzÄ… cześć lub przyczyniÄ… siÄ™ do jej rozszerzenia". 

 

MaÅ‚gorzata rozumiaÅ‚a, że to Boskie Serce jest otwarte dla wszystkich ludzi i stanowi sens naszego istnienia. W Jego otwartym Sercu jest miÅ‚osierdzie i przebaczenie, którego tak bardzo potrzebujÄ… ludzie. Pan Jezus sam zaprasza: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteÅ›cie, a Ja was pokrzepiÄ™" (Mt 11, 28). ZachÄ™ca do trwania przy Swoim Sercu.

 

10 czerwca 1675 roku Åšw. MaÅ‚gorzata doznaÅ‚a ostatniego wielkiego  objawienia. Kiedy  klÄ™czaÅ‚a przed tabernakulum w czasie nawiedzenia NajÅ›wietszego Sakramentu, ukazaÅ‚ siÄ™ jej Chrystus, odsÅ‚oniÅ‚ swoje Serce i powiedziaÅ‚:

 

"Oto Serce, które tak bardzo umiÅ‚owaÅ‚o ludzi, że nie szczÄ™dziÅ‚o niczego aż do zupeÅ‚nego wyniszczenia siÄ™ dla okazania im miÅ‚oÅ›ci, a w zamian za to doznaje od wiÄ™kszoÅ›ci ludzi tylko gorzkiej niewdziÄ™cznoÅ›ci, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziÄ™bÅ‚oÅ›ci i Å›wiÄ™tokradztw, jakie oddajÄ… mu w tym Sakramencie MiÅ‚oÅ›ci. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzÄ… siÄ™ ze MnÄ… serca sÅ‚użbie mojej szczególnie poÅ›wiÄ™cone. Dlatego żądam, aby pierwszy piÄ…tek po oktawie Bożego CiaÅ‚a byÅ‚ odtÄ…d poÅ›wiÄ™cony jako osobne Å›wiÄ™to ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez KomuniÄ™ i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznajÄ™. W zamian za to obiecujÄ™ ci, że Serce moje wyleje hojne Å‚aski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzÄ… Mu cześć lub przyczyniÄ… siÄ™ do jej rozszerzenia".

 

Pan Jezus dał św. Małgorzacie Alacoque dwanaście obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca:

- Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.

- UstalÄ™ pokój w ich rodzinach.

- Będę ich pocieszał w utrapieniach.

- BÄ™dÄ™ ich pewnÄ… ucieczkÄ… w życiu, a szczególnie w godzinÄ™ Å›mierci.

- Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.

- Grzesznicy znajdÄ… w mym Sercu źródÅ‚o i ocean miÅ‚osierdzia.

- Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

- Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.

- BÄ™dÄ™ bÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ domom, w których wizerunek Serca mojego bÄ™dzie czczony.

- Osoby, które bÄ™dÄ… to nabożeÅ„stwo rozszerzaÅ‚y, bÄ™dÄ… miaÅ‚y imiÄ™ swoje wypisane w Sercu moim.

- Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.

- W nadmiarze miÅ‚osierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy bÄ™dÄ… komunikować w pierwsze piÄ…tki miesiÄ…ca przez dziewięć miesiÄ™cy z rzÄ™du w intencji wynagrodzenia, że miÅ‚ość moja udzieli Å‚askÄ™ pokuty, iż nie umrÄ… w mojej nieÅ‚asce, ani bez Sakramentów Å›wiÄ™tych, a Serce moje bÄ™dzie im pewnÄ… ucieczkÄ… w ostatniej godzinie życia.

 

Kult NajÅ›wiÄ™tszego Serca Jezusowego rozkwita różnorodnoÅ›ciÄ… form. JednÄ… z nich jest wynagrodzenie (z Å‚ac. miserentissimus redemptor) - czyli naprawianie popeÅ‚nionego zÅ‚a. Ma ono swoje źródÅ‚o w miÅ‚oÅ›ci do Boga. Wynagrodzenie jest bowiem nastÄ™pstwem miÅ‚oÅ›ci, Å›wiadomym wspóÅ‚udziaÅ‚em z Chrystusem w naprawianiu krzywdy, jakiej doznaje Boże Serce poprzez nasze grzechy. JednoczeÅ›nie poprzez wynagradzanie otrzymujemy niepojÄ™tÄ… siłę dla ratowania nie tylko wÅ‚asnej, ale i innych dusz. Jednym z pragnieÅ„ Bożego Serca wzglÄ™dem każdego czÅ‚owieka jest to - by byÅ‚ On miÅ‚owany ponad wszystko. Bóg wiedzÄ…c, że czÅ‚owiek jest sÅ‚aby, grzeszny i nieustannie potrzebujÄ…cy Jego MiÅ‚osierdzia - prosi, by kochaÅ‚ Go nie tylko za siebie, ale za tych wszystkich, którzy raniÄ… Jego Boskie, peÅ‚ne dobroci, Serce. Jezus prosi o prawdziwÄ… miÅ‚ość, wiernÄ… i ofiarnÄ… aż do krzyża. Jezus pragnie pocieszenia za zranienia jakich doznaje od tych dusz, które tak bardzo umiÅ‚owaÅ‚. 

 

Nie wszyscy mamy Å›wiadomość, że poprzez wynagradzanie nie tylko pocieszamy Jezusa, przywracamy chwałę Jego Boskiemu Majestatowi znieważonÄ… przez grzech, ale również odcinamy drogÄ™ do zÅ‚a tym duszom, które dążą ku zgubie wiecznej. JeÅ›li poÅ›wiÄ™cÄ™ wszystko co mam, by wynagradzać Jezusowi i łączyć siÄ™ z Jego OfiarÄ… - Bóg może udzielić Å‚aski zbawienia zagubionym duszom. Dobrze wiemy, że najlepiej sztuki wynagradzania może nauczyć nas tylko i wyłącznie Ten, który sam jest Wynagrodzicielem. On najlepiej może wskazać nam jak wynagradzać speÅ‚niajÄ…c wolÄ™ Ojca Niebieskiego. Musimy pamiÄ™tać, że dzieÅ‚o wynagrodzenia Jezusa dokonaÅ‚o siÄ™ w mÄ™ce i Å›mierci. NajgłębszÄ… wartoÅ›ciÄ… Chrystusowego wynagrodzenia jest Odkupienie. Chrystus wynagrodziÅ‚ Swojemu Ojcu za nasze grzechy przez heroicznÄ…, bo najofiarniejszÄ… miÅ‚ość, objawiajÄ…cÄ… siÄ™ przez najdoskonalsze poddanie siÄ™ Woli Swojego Ojca.  PosÅ‚uszeÅ„stwo i miÅ‚ość nadaÅ‚y Jego życiu, mÄ™ce i Å›mierci wartość wynagradzajÄ…cÄ…. Nie umniejszamy przez to olbrzymiej rzeczywistoÅ›ci, jakÄ… w życiu Chrystusa i dziele Odkupienia jest Jego ofiara krzyżowa, czyli cierpienie. Faktem, któremu zaprzeczyć nie można, jest to, iż nad dzieÅ‚em Wynagrodzenia Chrystusowego dominuje krzyż. Krzyż ten jest również udziaÅ‚em dusz, które w ciÄ…gu wieków Zbawiciel powoÅ‚uje do specjalnego wspóÅ‚udziaÅ‚u w Swoim dziele wynagrodzenia. Nie znaczy to, że Bóg ma upodobanie w cierpieniu, ale w heroicznym umiÅ‚owaniu Jego woli i poddaniu siÄ™ jej. Dlatego mÄ™ka Jezusa otrzymaÅ‚a wartość wynagradzajÄ…cÄ…. A zatem mojÄ… drogÄ… - jedynym sposobem wynagrodzenia, które mi wskazaÅ‚ Jezus wÅ‚asnym życiem, mÄ™kÄ… i Å›mierciÄ… jest caÅ‚opalna, pÅ‚ynÄ…ca z miÅ‚oÅ›ci ofiara streszczajÄ…ca siÄ™ w oddaniu Bogu wÅ‚asnej woli. Czyli nie w cierpieniach Swego Syna i w Jego konaniu Bóg Ojciec miaÅ‚ upodobanie, lecz w Jego umiÅ‚owaniu i peÅ‚nieniu Woli Bożej, pomimo iż swÄ… wierność Woli Ojca musiaÅ‚ On przypÅ‚acić przeÅ›ladowaniem, upokorzeniami i najokrutniejszÄ… Å›mierciÄ…. I w tej to wÅ‚aÅ›nie heroicznej wiernoÅ›ci Woli Bożej teologia widzi wartość wynagradzajÄ…cÄ… Jego życia i Jego Å›mierci. DziÅ› Zbawiciel każdemu z nas podaje kilka sposobów wynagradzania Jego Sercu poprzez:

 

- czÄ™ste przyjmowanie Komunii ÅšwiÄ™tej w intencji wynagrodzenia, zwÅ‚aszcza w pierwsze piÄ…tki miesiÄ…ca 

 

- ustanowienie i uroczyste obchodzenie święta ku czci Serca Jezusowego

 

- godzinÄ™ Å›wiÄ™tÄ… - czyli modlitewne czuwanie w nocy z czwartku na piÄ…tek, aby towarzyszyć Jezusowi w Jego Å›miertelnym smutku na Górze Oliwnej i wypraszać miÅ‚osierdzie dla grzeszników 

 

- oddawanie czci obrazowi Serca Jezusowego

 

Wynagradzać można modlitwÄ…, sÅ‚owem, czynem, gorÄ…cÄ… wiarÄ…, przyjÄ™tym cierpieniem i w taki sposób w jaki podpowie nam Duch Boży. Wynagradzać trzeba zawsze i wszÄ™dzie majÄ…c serce wdziÄ™czne, nieustannie pamiÄ™tajÄ…ce ile sami zawdziÄ™czamy Bogu. Najpierw jednak musimy zatroszczyć siÄ™ o czystość wÅ‚asnego serca, aby móc wynagradzać NajÅ›wiÄ™tszemu Sercu Jezusa za wszystkie boleÅ›ci jakich doznaje od ludzi.

 

Odsłony: 31676