Święty Łukasz Ewangelista - Święto 18 października

Kategoria: Święci i Patroni Opublikowano: środa, 18, październik 2017 Agnieszka Malicka

Święty Łukasz

 

Ewangelista

 

 

„Słowa Ewangelii najmocniej mnie do siebie pociągały i zawsze łatwiej mi było czytać i rozważać te słowa z ust najświętszych pochodzące, niż wszelkie książki najznakomitszych autorów." - św. Teresa od Jezusa

 

Łukasz napisał trzecią Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Był syryjskim medykiem, nawrócił się na chrześcijaństwo, należał do wspólnoty w Antiochii i był współpracownikiem Świętego Pawła, towarzysząc mu w licznych podróżach apostolskich. W swojej Ewangelii, charakteryzującej się zgromadzonymi w niej przypowieściami o miłosierdziu, wiele uwagi poświęcił dzieciństwu Jezusa, być może dzięki bezpośredniemu świadectwu Matki Bożej.

Jest przedstawiany jako piszący Ewangelię lub malujący portret Matki Bożej.

 

Niżej świadectwo o św. Łukaszu oraz Jego Dzieło  "Ewangelia wg. św. Łukasza" w formie słuchowiska z udziałem najlepszych polskich aktorów, w nowoczesnej oprawie muzycznej i dźwiękowej.

Czytaj więcej: Święty Łukasz Ewangelista - Święto 18 października

Święta Małgorzata Maria Alacoque - wspomnienie 14 października

Kategoria: Święci i Patroni Opublikowano: sobota, 14, październik 2017 Agnieszka Malicka


 
Św. Małgorzata Maria Alacoque

( 1647 - 1690)

 

„Odpowiadajcie Mu zatem miłością na miłość 

i nigdy nie zapominajcie o Tym,

Którego miłość do was,

pchnęła aż do śmierci."

 

    

 

 

Boski Zbawiciel wybrał świętą Małgorzatę Marię Alacoque na apostołkę nabożeństwa ku czci Swego Boskiego Serca. Dzięki skromnej i pobożnej zakonnicy z Paray-le-Monial, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpowszechniło się na cały świat, a ludzkość dowiedziała się o wielkim skarbcu miłości, jakim jest Serce Jezusa.

Małgorzata jest nazywana „ świętą od Serca Jezusowego”. W jednym z listów napisała : „ To Boże Serce jest niezgłębioną otchłanią wszelkich dóbr, do której ubodzy mają się zwracać we wszystkich swoich potrzebach. Ono jest otchłanią radości, w której przepadają wszystkie nasze smutki. Jest otchłanią pokory przeciwko naszej pysze, jest otchłanią miłosierdzia dla nieszczęśliwych, jest wreszcie otchłanią miłości, w której powinniśmy ukryć całą naszą nędzę.”

 

Co powiedział Świętej Małgorzacie Marii nasz Zbawiciel Jezus Chrystus, i co obiecał tym, którzy czcić będą Jego Boskie Serce?

Czytaj więcej: Święta Małgorzata Maria Alacoque - wspomnienie 14 października

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus - wspomnienie 1 października

Kategoria: Święci i Patroni Opublikowano: poniedziałek, 02, październik 2017 Agnieszka Malicka

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus

(1873 – 1897)

Teresa z Lisieux

 

Doktor Kościoła

 

 

 

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alençon we Francji. W piętnastym roku życia wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych i otrzymała imię Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. W życiu zakonnym starała się z miłości ku Bogu doskonale spełniać wszystkie, nawet najmniejsze obowiązki. Nazwała tę drogę do doskonałości "małą drogą dziecięctwa duchowego". Swoje przeżycia duchowe notowała w rękopisach znanych pod nazwą "Dzieje duszy”.

 

Zmarła 30 września 1897 roku. Papież Pius XI kanonizował ją w roku 1925 i ogłosił Patronką Misji Katolickich. 19 października 1997 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła Powszechnego.

 

Czytaj więcej: Święta Teresa od Dzieciątka Jezus - wspomnienie 1 października

św. Jan Maria Vianney - Proboszcz z Ars - 4 sierpnia - wspomnienie

Kategoria: Święci i Patroni Opublikowano: piątek, 04, sierpień 2017 Agnieszka Malicka

Św. Jan Maria Vianney 

Proboszcz z Ars

  

(8 maja 1786 - 4 sierpnia 1859)

 

 

 

„Wiara była całą wiedzą Proboszcza z Ars; Jezus Chrystus był jego jedyną księgą. Nie szukał innej mądrości poza mądrością śmierci i krzyża Jezusa Chrystusa. Nie uznawał żadnej innej mądrości za prawdziwą ani za pożyteczną.

 

Nauczył się wszystkiego nie w kurzu bibliotek ani z ust mędrców, zasiadając w szkolnych ławach, lecz na modlitwie, na kolanach u stóp swego Mistrza (…) przed tabernakulum, gdzie spędzał dnie i noce, zanim tłumy odarły go z wolności dysponowania swoim czasem – to tam wszystkiego się nauczył.

 

W jego głosie, gestach, spojrzeniu i w całej jego jakby przemienionej postaci odbijały się blask tak niezwykły i moc tak cudowna, że nie sposób było pozostać obojętnym, gdy się go słuchało.

Obrazy i myśli poddawane nam przez światło Boże mają zupełnie inny wymiar niż te, które zdolni jesteśmy zdobyć pracą własnego umysłu. Wobec tak pełnej światła i prostoty nauki, wobec tak niezbitej pewności, [z jaką przemawiał], wątpliwości pierzchały z serc najbardziej zatwardziałych, a ich miejsce zajmowało światło wiary” 

(Zapiski z Ars)

Czytaj więcej: św. Jan Maria Vianney - Proboszcz z Ars - 4 sierpnia - wspomnienie

św. Antoni z Padwy - wspomnienie 13 czerwca

Kategoria: Święci i Patroni Opublikowano: wtorek, 13, czerwiec 2017 Agnieszka Malicka

 

Święty Antoni z Padwy 

( 1195 Lizbona - 13 czerwca 1231)

 

Antoni Padewski, właśc. Fernando Martins de Bulhões, pol. Ferdynand Bulonne – portugalski teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła. Od czasów Piusa XII nazywany Doctor Evangelicus. 

Mistrz ewangelicznej pokory.

 

     

 

Poznaj niezwykłego Świętego - Świętego Antoniego z Padwy, który tak ukochał Pana Boga, że wyprasza wszystkim potrzebującym zdroje łask. Przekonuje, by mówić „nie” zniechęceniu, poczuciu porażki, obawom.  Zachęca nas, by ufać Jezusowi Chrystusowi, Który jest sensem życia.

Św. Antoni, wierny do końca Chrystusowi, nazywany Padewskim Lekarzem Dusz, może nam pomóc wyprosić u Pana Boga ogromną ziemską łaskę - Pokój Serca bez względu na okoliczności życia.

 

Św. Antoni z Padwy mówił, że jeśli jakaś rzecz czy kwestia nie jest warta poruszenia nieba i ziemi – zostaw ją. Bez żalu porzuć i zapomnij. Życie to chwila. Szkoda ją przegapić.

Czytaj więcej: św. Antoni z Padwy - wspomnienie 13 czerwca