św. Teresa z Avila - wspomnienie

Opublikowano: poniedziałek, 15 październik 2018

imagestheresePapież Benedykt XVI: W toku katechez, które pragnąłem poświęcić Ojcom Kościoła (...) którzy zostali ogłoszeni doktorami Kościoła , rozpoczynam od świętej, która stanowi jeden ze szczytów duchowości chrześcijańskiej wszystkich czasów - Teresy od Jezusa.

 

Czytaj więcej...

Św. Siostra Faustyna Kowalska - wspomnienie

Opublikowano: piątek, 05 październik 2018


" Nie szukam szczęścia poza wnętrzem, w którym przebywa Bóg. Cieszę się Bogiem we własnym wnętrzu. Tu z nim ustawicznie przebywam, tu jest największa moja z Nim zażyłość, tu z Nim przebywam bezpiecznie, tu nie dosięga wzrok ludzki. [...] Cóż to szkodzi mi żyć otoczona sercami niechętnymi, gdy mam pełnię szczęścia w duszy własnej? Albo co mi pomoże życzliwość serc innych, jeżeli nie posiadam we własnym wnętrzu Boga?"

Czytaj więcej...

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus - wspomnienie

Opublikowano: poniedziałek, 01 październik 2018

teressssMe życie jest cieniem, me życie jest chwilką

Co ciągle ucieka i ginie

By kochać Cię Panie, tę chwilę mam tylko,

Ten dzień dzisiejszy jedynie!...

 

Czytaj więcej...

Św. Monika - Matka św. Augustyna - wspomnienie 27 sierpnia

Opublikowano: poniedziałek, 27 sierpień 2018

 

 

Jej syn - Św. Augustyn tak pisał o Monice w Swoich " Wyznaniach":

 

"Była też służebnicą Twoich sług. Którykolwiek z nich ją poznał, ten sławił, czcił i miłował Ciebie w niej. Bo czuł w jej sercu Twoją obecność, której też dawało świadectwo całe jej świątobliwe życie. Tylko jednego miała męża. Rodzicom swoim odwdzięczyła się za to, co od nich Otrzymała. Domem troskliwie i pobożnie się zajmowała i sławiono ją za uczynki miłosierne. Wychowała dzieci i tylekroć na nowo przeżywała ból macierzyński, ilekroć widziała, że one od Ciebie odchodzą. A w końcu, o Panie, nami wszystkimi, którym w dobroci Twej pozwalasz przemawiać niejako Twoim sługom, opiekowała się, gdy dostąpiliśmy łaski chrztu i żyliśmy we wspólnocie przyjacielskiej, zanim ona zasnęła w Tobie. Opiekowała się nami tak, jakby była nas wszystkich matką, a służyła każdemu tak jakby jego córką była.”

Czytaj więcej...

Św. Maksymilian Maria Kolbe - 14 sierpień - wspomnienie

Opublikowano: wtorek, 14 sierpień 2018

„Miłość nie spoczywa, ale rozszerza się jak ogień, który pożera wszystko”.

„Naśladuj Chrystusa - kochaj i służ”.

 

 

Św. Maksymilian Maria Kolbe

 

(1894 - 1941)

 

 

 

Mija 77 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Franciszkanin oddał swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. 

 

Podczas dzisiejszych uroczystości ( 14 sierpnia 2018 r) św. Maksymilian zostanie ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej. Odczytany zostanie dekret Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. kard. Roberta Saraha w tej sprawie.

 

Uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć franciszkanina rozpoczną się porannym nabożeństwem Transitus w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Uczestnicy wysłuchają opisu męczeńskiej śmierci zakonnika. Zostanie również odczytany jedyny list, który o. Maksymilian wysłał z obozu do swej matki. Kulminacją obchodów będzie uroczysta Msza św. sprawowana przy Bloku I byłego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

 

Św. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie oddał swoje życie za Franciszka Gajowniczka. Bez wody i pożywienia przeżył dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 r. został uśmiercony przez wstrzyknięcie zabójczego fenolu. Polski franciszkanin został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., a kanonizowany przez Jana Pawła II jedenaście lat później. Stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny światowej, który został wyniesiony na ołtarze.

 

Czytaj więcej...